Technikoludek, czyli dziecko w świecie technologii

"Technikoludek czyli dziecko w świecie technologii" autorstwa Agnieszki Chudzik, Aleksandry Mazur  czyli kilka słów o projekcie. 

To ogólnopolski a od września 2023 międzynarodowy projekt edukacyjny dla przedszkoli oraz szkół podstawowych ( klasy 1-3). W 2020/21 projekt był pierwszym projektem, jaki powstał w Polsce dla dzieci przedszkolnych zw. z technologią, który jednocześnie uczył dzieci nie tylko o zaletach ale i wadach nowoczesnej technologii lecz wprowadzał szeroko rozumianą profilaktykę. Co istotne projekt jest odpowiedzią na realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa.

Organizatorem projektu jest Przedszkole nr 41 w Rybniku natomiast jego pomysłodawcami, jak również autorkami są Agnieszka Chudzik oraz Aleksandra Mazur. Ponadto przy projekcie pracują Katarzyna Dudek, Tatiana Badaczewska, Joanna Szymura, Ewelina Mazur oraz pozostałe panie z przedszkola. 

Głównym celem projektu jest wprowadzenie dziecka w świat technologii, wartości, piękna, zdrowia a także szeroko rozumiana profilaktyka zagrożeń i uzależnień od nowoczesnych technologii.Projekt zwraca uwagę również na apekty logopedyczne czyli mowę dziecka ( kompetencje językowe) oraz aspekty obcojęzyczne poprzez wprowadzenie zadań związanych z nauką języków obcych. 

Bardzo ważną kwestią, która wpłyneła na jakość projektu jest realizacja  w nim kompetencji kluczowych. Projekt znany jest na szeroką skalę w Polsce poprzez liczne artykuły, które powstały na jego temat oraz poprzez bardzo dobrą ocenę samych uczestników projektu.

Warto zwrócić uwagę również na to, że projektowi patronują:

  1. Kuratorium oświaty w Katowicach.
  2. Kwartalnik "Antidotum- profilaktyka, wychowanie, zdrowie".
  3. Magazyn dla nauczycieli wychowania przedszkolnego "Bliżej Przedszkola".
  4. Magazyn dla nauczycieli wychowania przedszkolnego "Wychowanie w Przedszkolu"
  5. Radio 90Fm,
  6. Studenckie radio "Sygnały" z Opola.
  7. "Karty logopedyczne od LogoLab" oraz
  8. "Pomysłowa wiewiórka" - strona dla nauczycieli z pomocami dydaktycznymi na różne okazje. 
  9. "Eduko" - firma produkująca robota "Zosia mała nauczycielka " oraz pomoce dydaktyczne do pracy.
  10. "Logopedyczny świat zabaw" - tworzący pomoce logopedyczne i nie tylko dla specjalistów. 
  11. "Kreatywne pomoce logopedyczne i nie tylko" tworzący pomoce dla logopedów

Działania projektowe polegają na realizacji jednego z pośród kilku zadań z danego miesiąca (zadania realizujemy od września/ pazdziernika do czerwca). Do uczestnictwa w projekcie zgłaszają się nauczyciele, logopedzi -  koordynatorzy, którzy reprezentują daną placówkę i wpisują ją w zgłoszeniu, które każdego roku podawane jest na stronie. Realizując projekt można podzielić się zadaniami w placówce np. każdy nauczyciel z placówki może wykonać po 1 zadaniu z regulaminu. Na koniec roku szkolnego czerwiec/lipiec po wypełnieniu przez koordynatora ankiety ewaluacyjnej oraz ew. wysłaniu sprawozdania uczestniczy otrzymują certyfikat. 

Fotorelacje z projektu oraz wszelkie inne rzeczy nauczyciele umieszczają na stronie internetowej projektu facebook https://www.facebook.com/groups/569304870415103 - strona jest tylko dla nauczycieli i służy tylko i wyłącznie działaniom projektowym. Natomiast dla rodziców, którzy chcą wiedzieć coś więcej o realizacji projektu w waszej placówce tworzycie Państwo zakładki na waszych stronach internetowych placówki lub tworzycie sobie gazetki informujące. 

Dodatkowymi atrakcjami projektu są: konkursy dla dzieci i nauczycieli, wewnętrzne szkolenia, dzielenie się pomocami oraz materiałami dydaktycznymi ( np.prezentacjami ) dlatego projekt posiada bogatą bazę dydaktyczną do realizacji różnych zajęć. 

Do każdej edycji dzięki "Pomysłowa wiewiórka" przygotowane są kalendarze z ciekawymi dniami w ciągu roku oraz zadaniami na cały miesiąc z projektu Technikoludek. "Karty logopedyczne od LogoLab" natomiast przygotowują pakiety edukacyjne bezpłatne i płane dla chętnych. 

Każdego roku przygotowywane są również konkursy dla dzieci, jak i nauczycieli oraz w miarę możliwości szkolenia ( w tym umożliwienie nauczycielom realizującym ścieżkę zawodową zadań związanych z awansem zawodowym)

Projekt jest projektem autorskim dlatego zakazne jest jego kopiowanie w jakiejkolwiej części bez zgody autora ( mamy na myśli np. wykorzystanie zdań i części regulaminów celem stworzenia innych projektów). Oczywiście wspomnienie w różnych artykułach o naszym projekcie do tego się nie zalicza. 

O nas piszą i mówią w:

  1. https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,przedszkole-nr-41-w-rybniku-wydalo-publikacje-ksiazkowa-dla-dzieci-o-technologii,wia5-3267-55898.html
  2. https://www.nowiny.pl/wiadomosci/220937-nauczycielki-z-przedszkola-nr-41-w-rybniku-wydaly-wyjatkowa-ksiazke-dla-dzieci.html
  3. https://www.nowiny.pl/wiadomosci/192211-przedszkolaki-z-rybnika-zakopaly-kapsule-czasu.html
  4. https://www.radio90.pl/technikoludek-uczy-dzieci-jak-korzystac-z-nowoczesnych-technologii.html?fbclid=IwAR1NOASZukXVKlsjU_6C5-gv1OUt8SVmTNGfWgiKT12iXXh8ppjgTtgsZRQ
  5. http://www.radiosygnaly.pl/technikoludek-czyli-dziecko-w-swiecie-technologii/?fbclid=IwAR1V4YkUFef4EUC4mepAa8cLx6RAJLoTW9EcmOUl_llam825kWJpkazkt70
  6. https://www.facebook.com/watch/live/?v=2977279959210964&ref=watch_permalink
  7. https://www.nowiny.pl/wiadomosci/180002-technikoludek-z-przedszkola-nr-41-zagoscil-w-polskich-przedszkolach.html
  8. https://www.nowiny.pl/wiadomosci/221549-w-przedszkolu-nr-41-w-rybniku-zakonczyla-sie-kolejna-edycja-ogolnopolskiego-projektu.html

WAŻNE INFORMACJE, DOKUMENTY DOTYCZĄCE V EDYCJI PROJEKTU 2024/2025:

Artykuł o naszym projekcie 2024/25

Nasze działania V edycja 2024/25 - wybrane punkty 

1. „Każdy z nas wie, jak zgodnie bawić się” – wprowadzenie kodeksu grupowego poprzez zabawy z kodowaniem. Zwrócenie uwagi na integrację grupy, budowanie pozytywnych relacji między dziećmi.

2.„Legenda mojego regionu” – przygotowanie prezentacji dotyczącej legendy związanej z regionem, w którym mieszkam. Udostępnienie prezentacji innym uczestnikom na stronie facebookowej projektu – zapoznanie dzieci z legendami innych regionów, miast Polski.

3. “Piękna mowa – ważna sprawa” – stworzenie na stronie internetowej placówki kącika logopedycznego, zamieszczanie ważnych informacji dotyczących rozwoju mowy, propozycje ćwiczeń artykulacyjnych, oddechowych, itd.

2023/24 IV EDYCJA PROJEKTU "Technikoludek czyli dziecko w świecie technologii" rozpoczyna się od września. Zgłoszenia przyjmujemy od 15.08.2023 - 20.09.2023 ( będzie udostępniony link do zgłoszeń)

Poniżej będziemy dla Państwa umieszczać pomoce dydaktyczne do realizacji zadań i IV edycji projketu.

REKLAMOWE PLAKATY DO IV EDYCJI PROJEKTU

Plakaty do IV edycji projektu 

Kilka słówo naszych patronach 

English version- if you want take part in our project please fill in the registerations and answer to the questions- click link below

https://docs.google.com/forms/d/1HmnRNaX9lVK9GlNOCy5_9PzrnYYs7oXtNRw2cq2pc2U/viewform?fbclid=IwAR1XU8YCQwqJD4E7-LH_JrA-ifexNGt0o2MUQ63pD3xNWXpUPDIyJNFtoxQ&edit_requested=true

pdf
plik pdf - 1.2 MB

2023/24 REGULAMIN IV EDYCJI PROJEKTU 

docx
plik docx - 25.9 KB
Regulations of the 4th edition of project translated by Ewelina Mazur 

2023/24 Pomoce dydaktyczne do realizacji zadań z regulaminu 4 edycji Technikoludka. 

The first day in the kindergarten written by Aleksandra Mazur

 

pdf
plik pdf - 169 KB
pdf
plik pdf - 167.1 KB
pdf
plik pdf - 166.2 KB
pdf
plik pdf - 10.1 MB

Mio zabawy z robotami. Gratisy do zajęć - terapii logopedycznej od Kreatywne pomoce logopedyczne i nie tylko.

ZALETY Z WZIĘCIA UDZIAŁU W PROJEKCIE

  1. Możliwość wzięcia udziału w konkursach dla dzieci ale i nauczycieli.
  2. Przewidziano szkolenie firmy Educo z certyfikatem - bezpłatne
  3. Możliwość realizacji kompetencji kluczowych ( z sprawozdaniem gratis )
  4. Możliwość korzystania z różnych pomocy tych nowych, jak i umieszczonych w plikach czy multimediach
  5. Super zabawa
  6. Umożliwienie prowadzenia przez Was szkolenia z zaświadczeniem od organizatora
  7. Umożliwienie realizacji zadań z awansu zawodowego, które sobie postawiliście
  8. Realizacja profilaktyki zagrożeń, uzależnienia od nowoczesnej technologii
  9. Realizacja preorientacji zawodowej
  10. Realizacja priorytetów MEN na 2023/24
  11. Promocja waszej placówki, kto wie być może i na arenie międzynarodowej
  12. Wymiana doświadczeń i pomysłów
  13. I wiele wiele innych ...

Zadanie 1 WRZESIEŃ 2023/24 IV EDYCJA  do wyboru 

1.„Kim jest Technikoludek?” – zapoznanie z bohaterem projektu – Technikoludkiem. Słuchanie opowiadania o Technikoludku, np. „Pierwszy dzień Technikoludkaw przedszkolu” A. Mazur, poch. z książki „Technikoludkowe wiersze i opowiadania” A. Chudzik, K. Ciupek, A. Mazur. Stworzenie kącika Technikoludka z różnymi sprzętami technologicznymi (np. stare klawiatury, telefony, zabawkowe kasy, kalkulatory, aparaty fotograficzne, itp.)
2.„Mój przyjaciel Technikoludek” - stworzenie przestrzennej postaci Technikoludkado kącika Technologicznego – konkurs wewnętrzny w przedszkolu. Umieszczenie postaci w kąciku Technikoludka aby przez cały rok przypominał oprojekcie.
3.„Nasze spotkania z Technikoludkiem” – stworzenie kroniki projektowej. Wybrane, chętne dziecko przy pomocy rodziców, pod koniec każdego miesiąca tworzyilustracje przedstawiające to, co cała grupa robiła w danym miesiącuz Technikoludkiem. Nauczyciel przygotowuje i udostępnia dziecku szablon dorysowania ilustracji – kliszę, w środku której dziecko przygotowuje swojeilustracje. Nauczyciel ze wszystkich ilustracji tworzy album.
4. Zajęcia z wykorzystaniem aplikacji na telefon – przygotowanie i przeprowadzeniezajęć, zabaw z wykorzystaniem aplikacji na telefon, np. hologram, zabawy z kodami QR, quiver

Zabawy z kodowaniem z interaktywnym robotem Zosia mała nauczycielka. 

Dnia 21.09.2023 nasze dzieci razem z p. Tatianą i p. Agnieszką przypominały sobie zasady dobrego zachowania. A wszystko to dzięki ineraktywnemu robotowi "Zosia mała nauczycielka", którego uczyli się kodować.  Na początku dzieci omawiały zasady dobrego zachowania się a następnie pani Tatiana pokazała wszystkim dzieciom, jak można kodować z Zosią małą nauczycielką. Dzieci zamieniły robota na samochód policyjny, który nagradzał za przestrzeganie zasad kodeksu po czym bawiły się w kodowanie.

Październik 2023/24   IV EDYCJA 

  1. „Z Technikoludkiem Romkiem tworzę mój ogródek” – słuchanie wiersza (udostępnionego na stronie projektowej), stworzenie jesiennej dekoracji wogrodzielub przedsionku przedszkola. Wykonanie sesji fotograficznej przedszkolakomz wykorzystaniem dekoracji jesiennej.
  2. „Technikoludek w młynie”, czyli Dzień Chleba (16.10) - stworzenie przez nauczycieli pomocy dydaktycznych do pracy ( prezentacji multimedialnej) oraz umieszczeniejej na stronie projektowej
  3. "Pumpkin Day" – zorganizowanie przedstawienia lub zajęć na temat warzyw i ich znaczenia dla zdrowia w obcym języku.
  4. „Dmucha wiatr, szumią drzewa” – stworzenie logopedycznej gry online (wordwall lubinna platforma). Udostępnienie na stronie projektowej linku do stworzonej przezsiebie gry.

Ponadto zrealizowano temat: ,, Z Technikoludkiem Romkiem tworzę mój ogródek"

Cele:

  • słuchanie wiersza

  • stworzenie dekoracji jesiennej

  • wykonanie sesji fotograficznej przedszkolakom

Dzieci z grupy ,,Kubusie" zrealizowały zadanie ,, Z Technikoludkiem Romkiem tworzę mój ogródek" Podczas zajęć został przeczytany przez nauczyciela wiersz. Przeprowadzona została rozmowa na temat odczytanego wiersza. Następnie dzieci wymyślały i opowiadały w jaki sposób można stworzyć jesienną dekorację. Podczas kolejnych zajęć dzieci wykonały sesję fotograficzną 

 

LISTOPAD 2023/24 IV EDYCJA 

"Technikoludkowy wieczór/noc z bajką" – wieczór z bajką edukacyjną oraz zabawami integracyjnymi w przedszkolu, spędzenie nocy w przedszkolu.

„Z Technikoludkiem jestem bezpieczny” - zorganizowanie przedstawienia dla dzieci „Cyfrouroczystość” lub olimpiady międzygrupowej lub międzyprzedszkolnej wg. własnego scenariusza. Zwrócenie uwagi na zagrożenia znajdujące się w Internecie, poszerzenie wiedzy dzieci. Wspólna zabawa przy piosenkach.

"Technikoludek pomaga nauczycielom i dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem" Szkolenia nauczycieli z uwzględnieniem potrzeb dzieci

a) stworzenie prezentacji multimedialnej, dotyczącej wybranego dnia z kalendarza świąt nietypowych np. Dnia Niezapominajki

b) zorganizowanie szkolenia dla innych nauczycieli np. stworzenie instrukcji na temat jakiś programów oraz umieszczenie jej na stronie projektowej (za zrealizowanie tego zadania po zgłoszeniu tego faktu, uczestnik otrzymuje zaświadczenie od organizatorów)

c) stworzenie listy placówek udzielających pomocy rodzicom i ich dzieciom – umieszczenie na stronie przedszkola

d) zorganizowanie przez psychologa, logopedę warsztatów/ szkolenia edukacyjnego dla rodziców lub nauczycieli na dowolny temat ( może być z użyciem prezentacji multimedialnej, która umieszcza na stronie projektowej)

e) inne: Pani Agnieszka Chudzik stworzyła  scenariusz kodowania " Zosia oprowadza Technikoludka po Warszawie" który został opublikowany przez  firmę  EDUKO i służy nauczycielom jako pomoc dydaktyczna. Do scenariusza zostały stworzone karty związane z zabytkami i ważnymi miejscami w Polsce. 

( Wynalazki dawniej i dziś" – zorganizowanie w przedszkolu wystawy sprzętów, oglądanie prezentacji multimedialnej „Technologia dawniej i dziś” ( prezentacje do wyboru znajdują się na stronie projektowej) pogadanka. Zabawa dzieci na temat „Mój wynalazek”

Grupa Sowy oraz gr. Kubusie pojechała na wycieczkę do Muzeum na lekcję dotyczącą czasu. Dzieci poznały sposoby mierzenia czasu dawniej i dziś. W przedszkolu zorganizowano wystawę "Wynalazki dawniej i dziś"

Dodatkowo przedszkolaki z grupy Sów słuchały wiersza " Z Technikoludkiem zwiedzam Warszawę", o którym rozmawiały a następnie stworzyły prace plastyczne i wystawkę.

 

Grudzień 2023/24 - IV edycja 

1. "Technikoludek u logopedy": (do wyboru)

a) „Z Technikoludkiem ładnie ćwiczę mowę” – zajęcia z logopedą na podstawie kart pracy „Karty logopedyczne” od Logo Lab. Karty udostępnione na stronie projektowej.

b) stworzenie własnej karty pracy na wybraną głoskę. Udostępnienie jej na stronie projektowej. Stworzenie pomocy logopedy

2.„Technikoludek uczy mnie czytać”: (do wyboru):

a) poznanie historii druku, stworzenie historyjki obrazkowej. Wizyta w bibliotece lub księgarni – poznanie pracy bibliotekarza, sprzedawcy d

b) stworzenie w przedszkolu punktu wymiany książek dla dzieci i dorosłych

e) wolontariat przyjaźni - zaproszenie do współpracy szkół i dzieci z szkół podstawowych lub średnich do cyklicznych spotkań – starsze dzieci czytają przedszkolakom

3.„Poznaję przyjaciół Technikoludka” – przeprowadzenie zajęć otwartych dla rodziców z wykorzystaniem maty do kodowania, genibotów, ozobotów, Zosi małej nauczycielki, tablicy interaktywnej lub innych sprzętów.

4. Napisanie przez nauczycieli artykułu – „Technologia w pracy nauczyciela - szanse i możliwości a rzeczywistość” umieszczenie go na stronie projektowej lub opublikowanie w gazecie z uwzględnieniem nazwy projektu i jego autorów.

STYCZEŃ 2023/24 IV EDYCJA 

1."Bal robotów" – zorganizowanie balu dla dzieci, przebieranie dzieci za Technikoludka. Pokaz mody technikoludkowej.

2. "Wirus – każdy ma w sobie małego wirusa co robi mu czasem psikusa":

a) zajęcia terapeutyczno–edukacyjne – jak radzić sobie ze złością.

b) tworzenie gniotków

c) tworzenie poduszek złości z udziałem rady rodziców do kącika relaksacyjnego

d) przeprowadzenie zajęć pt „Robaczki wciągaczki” – zagrożenia internetowe.

3."Sprzęt, który ratuje ludzkie życie" – poznanie sprzętów, nowoczesnej technologii (telefon, pojazd uprzywilejowany, ciśnieniomierz, inhalator) oraz nauka udzielania pierwszej pomocy. Zdobywanie umiejętności zgłoszenia niebezpiecznej sytuacji przez telefon.

4."Dobrze słyszę” - przeprowadzenie zabaw słuchowych z wykorzystaniem sprzętu elektronicznego.

Dodatkowe:

Grupa Króliczków, Tygrysków  w kinie. Ponadto dzięki uprzejmości rodziców, którzy zorganizowali całe przedsięwzięcie także Sowy były w kinie na filmie ( 22.01.24)

Luty 2024 

„Technikoludkowe wieści” – stworzenie przedszolnej gazetki z najważniejszymi wydarzeniami miesiąca. Zaprojektowanie okładki. Zapoznanie z zawodem grafika komputerowego

"Dzień bezpiecznego Internetu" - wady i zalety Internetu. Zorganizowanie:

a) zajęć profilaktycznych w sali

b) uroczystości przedszkolnej

c) olimpiady „Jak dobrze znam zagrożenia z Internetu” – wg. własnego scenariusza, umieszczenie scenariusza na stronie projektowej

d) przeprowadzenie zajęć pt „Robaczki wciągaczki” – zagrożenia internetowe.

"Dzień radia" 13.02 (do wyboru):

a) poznanie sprzętu używanego w radiu, zawodu dziennikarza

b) wycieczka do radia lub zaproszenie redaktora do placówki, stworzenie audycji na temat projektu

c) stworzenie w przedszkolu wydarzenia „Prezentacja np. pogody” lub „Wydarzenia z grupy przedszkolnej” - zabawa dzieci w redaktorów

d) wywiad z znaną osobą w moim regionie lub między dziećmi.

„Winter time” – ciekawy pomysł na zabawy z językiem angielskim.

Nagranie filmiku i umieszczenie na stronie projektowej.

 

W lutym w naszym przedszkolu zrealizowano temat "Dzień bezpiecznego Internetu" - wady i zalety Internetu. 

Dzieci wysłuchały wiersza pt. "Zagrożenia w Internecie" po czym omawiały go a następnie zabawiły się w grę logiczną "Internetowe sudoku"

Prezentcja pogody w jęz. angielskim https://www.youtube.com/watch?v=sZIt-Lh6VEg

Marzec 2024 

"Technikoludek na wycieczce w muzeum" – oglądanie dawnych eksponatów, zdobywanie wiedzy ZREALIZOWANO - fotorelacja w innym folderze

"Mój (niepełno)sprawny kolega również przyjaźni się z Technikoludkiem": (do wyboru)

a) poznanie sprzętu i dzieci, które doświadczyły trudnych przeżyć np. chodzą w ortezie, jeżdżą na wózku, mają protezy – uczenie szacunku i zachowań prospołecznych. Stworzenie pracy plastycznej dla kolegi lub dzieci z fundacji, oddziałów szpitalnych pediatrycznych.

b) zbiórka darów np. materiałów papierniczych, kredek, zabawek dla oddziałów dziecięcych.

"Z Technikoludkiem poznaję zawody":

a)spotkanie z osobą, która używa w swej pracy technologii

b) zorganizowanie kącika preorientacji zawodowej np. sklepu z kasą, liczenie pieniędzy, sprzedawanie produktów ZREALIZOWANO

c) wycieczka do sklepu.

d) zaproszenie do przedszkola chętnego rodzica celem prezentacji jego zawodu

Zajęcia z robotem Zosia Mała Nauczycielka - przeprowadzenie zajęć z kodowania, fotorelacja) ZREALIZOWANO 

 

Kwiecień 2024

1. "Z Technikoludkiem poznaję kulturę": (do wyboru)

a) zorganizowanie nietypowych warsztatów plastycznych, modelarskich
b) wyjścia do kina, teatru, pracowni plastycznej
c) pomniki i ważne miejsca kultury i pamięci w mojej miejscowości – zrobienie przez
dzieci i ich rodziców zdjęć ważnych miejsc. Stworzenie galerii zdjęć z podpisami - konkurs "Rybnik moje miasto"

2. "Technikoludek dba o ekologię": 22.04 (do wyboru)

a) zbiórka zużytych baterii
b) sadzenie roślin w ogrodzie
c) tworzenie poidełka dla owadów
d) stworzenie plakatów z pomocą rodziców, nauczycieli na temat dbania o czystość
i zbieranie śmieci oraz umieszczenie ich za zgodą np. spółdzielni w gablotach na
klatkach schodowych

3. "Technikoludek obserwuje bociany" 31.05.– stworzenie przez nauczyciela prezentacjina temat bocianów, obserwowanie przez dzieci gniazda bocianów w Internecie,tworzenie pracy plastycznej, czytanie wiersza lub bajki.

4. Recyklingowe zabawy z Technikoludkiem" – stworzenie edukacyjnej zabawki
z recyklingu – praca dla dziecka i jego rodzica, zorganizowanie wystawki

 

 W ramach projektu powstała książka dla dzieci "Technikoludkowe wiersze i opowiadania" autorstwa A.Chudzik, K. Ciupek, A. Mazur 

„Technikoludkowe wiersze i opowiadania” to publikacja, która powstała w ramach ogólnopolskiego projektu pt. „Technikoludek, czyli dziecko w świecie technologii”, stworzonym przez nauczycielki Przedszkola nr 41 w Rybniku: panią mgr Agnieszkę Chudzik i panią mgr Aleksandrę Mazur. Projekt cieszący się ogromną popularnością w Polsce (brało w nim udział 366 placówek w 2020/21 roku oraz 138 placówek w 2021/22 roku) stał się jedną z cennych, jak również pierwszych w Polsce inicjatyw w zakresie wprowadzania do edukacji przedszkolnej i szkolnej nowoczesnych technologii oraz uświadamiania skutków ich nadużywania, zorganizowanych zgodnie z realizacją podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok 2020/21 oraz 2021/22. Wiele działań, które towarzyszyły projektowi, stało się inspiracją dla nauczycieli, nie tylko w zakresie stosowania nowoczesnych metod czy technik prowadzenia zajęć, ale również źródłem samorozwoju czy też poszerzenia współpracy między przedszkolami z całej Polski. Efektem tychże działań zrodził się właśnie pomysł na publikację niniejszej książki, która dodatkowo może wspomóc działania profilaktyczne w placówkach oświatowych, a tym samym działania w zakresie kształcenia kompetencji małych dzieci. Dzisiejszy świat coraz mocniej wkracza w świat technologii. Nowoczesna technologia staje się bowiem częścią naszego życia, a z każdym rokiem również nieodłącznym elementem edukacji coraz młodszych dzieci. Dlatego tak ważne jest edukowanie młodego pokolenia na temat zalet, ale i wad jej korzystania, a przede wszystkich zagrożeń z nią związanych. Istotną kwestią, jaki wspomniany projekt zawiera, jest również szerzenie świadomości rodziców na temat rozsądnego korzystania przez dzieci z tychże technologii oraz niesienie pomocy tym rodzicom, którzy już borykają się z problemami uzależnień wśród dzieci. W niniejszej książce autorki prezentują państwu materiały o różnej tematyce. Tekst hymnu Technikoludka, opowiadania o Technikoludku – głównym bohaterze projektu, a także wiersze związane z kompetencjami kluczowymi, zgodnie z zaleceniami Rady Unii Europejskiej z dnia 22.05.2018 roku w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie. Wierszom oraz opowiadaniom towarzyszą piękne ilustracje, wykonane przez dzieci z Przedszkola nr 41 w Rybniku, które rok rocznie biorą aktywny udział w projekcie. Więcej o projekcie znajdziecie państwo na stronie Przedszkola nr 41 https://www.p41.miastorybnik.pl/projekty-i-programy.html. Poniżej prezentujemy państwu opinię na temat projektu autorek, wyrażoną przez jednego z uczestników. mgr Klaudia Ciupek Dyrektor Przedszkola nr 41 w Rybniku

Kalendarze z  zadaniami do wydrukowania  III EDYCJA 2022/23 

https://www.facebook.com/groups/569304870415103 - zapraszamy na stronę FACEBOOK - tylko dla nauczycieli

Zadanie nr 1 pazdziernik 2022  - III edycja 

HAPPY OR SAD - przygotowanie i przeprowadzenie zajęć w języku angielskimlubinnym języku obcym nowożytnym z wykorzystaniem kostki emocji.

DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH - stworzenie gry planszowej lub podłogowej jakoalternatywy dla gier online

 

W grupie maluszków p. Kasia przygotowała zajęcia związane z emocjami. Były gry i zabawy a także piosenki.

Zadanie nr 2 listopad III edycja 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK - przygotowanie i przeprowadzenie zajęć na temattego, czy wszystkie bajki są dobre? Rozmowa na temat tego, czego możemy się nauczyć od bohaterów bajek. Podczas realizacji tego zadania, również na logopedii ćwiczono buzię i język przy pomocy nie tylko ilustracji bajkowych co prawda już świątecznych ale również z robotem "Zosia mała nauczycielka"

INTERNETOWY SAVOIRE-VIVRE - stworzenie kodeksu bezpiecznenego użytkownikaInternetu.

Zadanie nr 3 grudzień III edycja 

WPŁYW NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII NA EMOCJE DZIECKA - przygotowanie artykułu, gazetki, prezentacji lub ulotki dla rodziców na podany temat. Udostępnienie na gazetce lub na stronie internetowej przedszkola

ŚWIĘTA Z TECHNIKOLUDKIEM – nagranie świątecznych życzeń z wykorzystaniem różnego rodzaju programów i aplikacji do nagrywania i montowania filmów.

 W grudniu zostało nagrane przedstawienie jasełkowe, które odbyło się w kościele pw. M.B.Częstochowskiej. Dzieci zaprezentowały wiersze, tańce oraz piosenki. Do działań włączyły się wszystkie grupy a o jasełkach napisało Nowiny.pl https://www.nowiny.pl/wiadomosci/186262-niezwykly-wystep-dzieci-z-przedszkola-nr-41-w-rybniku.html

 

Zadanie nr 4 styczeń 2023 III edycja 

AKTYWNIE SPĘDZAM FERIE - zorganizowanie wewnątrz przedszkolnego konkursu plastycznego

OD MOWY DO INTERNETU – rozwój komunikowania się od rozmowy w cztery oczy, poprzez listy i gołębie, pocztę, telefony stacjonarne, komórkowe, komunikatory internetowe. Nawiązanie połączenia video z inną grupą lub innym przedszkolem w kraju. Kształcenie umiejętności wypowiadania się na t

 Zajęcia zostały przeprowadzone w grupie „Kłapouszki” (prowadząca – Karolina Szendera)  w ramach zadania styczniowego. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądał rozwój komunikacji, począwszy od rozmowy, na rozwoju technologicznym kończąc. Przedszkolaki zapoznały się z różnymi sposobami przekazywania sobie informacji, takie jest poczta, komunikacja telefoniczna czy internetowa. Mogły obejrzeć znaczki pocztowe, narysować własne pocztówki i „wrzucić” do przedszkolnej skrzynki pocztowej. Z pomocą nauczycielki przeprowadziły wideo rozmowę za pomocą komunikatora internetowego ze swoją panią wychowawczynią.

 

Zadanie nr 5 luty 2023 III edycja 

JA I MOJE EMOCJE - rozmowa z dziećmi na temat tego, co może wywoływać w nas złość. Przygotowanie zbioru propozycji zabaw przeciwko agresji, relaksacyjnych, paluszkowych i dramowych

DZIEŃ DINOZAURA - przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i ciekawostek na temat dinozaurów. Udostępnienie prezentacji na stronie projektowej.

Dnia 14.03 odbył się najmłodszych grupach "Dzień dinozaura". Z tej okazji dzieci oglądały specjalnie przygotowaną przez nauczycielkę prezentację multimedialną w ramach projektu "Technikoludek". Poznały wygląd, rodzaje dinozaurów i ich pożywienie. Miały okazję ćwiczyć motorykę małą, dużą, kodować na dywanie z ozobotem, a także zobaczyć eksperyment "Wulkan"

 

Zadanie 6 marzec 2023 III edycja 

DZIEŃ MATEMATYKI - przegląd rozwoju technologicznego narzędzi ułatwiających liczenie i przeliczanie. 

TY(DZIEŃ) BEZ ZABAWEK - zorganizowanie dnia lub tygodnia bez zabawek. Stworzenie czegoś z niczego - wykorzystanie surowców wtórnych do wykonania własnych zabawek. Zwrócenie uwagi na kwestie ekologii i konieczności dbania o nasze środowisko. Dodatkowe zajęcia kącik technikoludka.

Nasze dzieci w marcu dzięki uprzejmości rodziców Zuzi St. miały okazję zobaczyć jak "Technikoludek" produkuje lodówki. Dowiedziały się również, że każda lodówka ma "serce" tzw. sprężarkę a także zobaczyły produkcję lodów tajskich z użyciem właśnie sprzętu chłodniczego. 
W miesiącu marcu odbyły się również wasztaty dla rodziców, w których użyto robota Zosia mała nauczycielka. Zosia pokazała rodzicom, jak ćwiczymy buzię i język na zajęciach logopedycznych

Zadanie 7 kwiecień 2023 III edycja 

DZIEŃ KSIĄŻKI - przygotowanie i przeprowadzenie zajęć na temat tego jak powstaje książka i jak następował rozwój książek (ebooki, audiobooki). Stworzenie własnej książki, zeskanowanie i udostępnienie w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej placówki.

ELEKTROŚMIECI - zorganizowanie zbiórki zużytych baterii i innych elektrośmieci.

Ad.1.

Dzień książki odbył się w dwóch grupach: Tygryski oraz Sowy

17- 21.04.2023 Dzień ( Tydzień ) książki w Sowach

Podczas realizacji tego zadania dzieci stały się  strażnikami książek. Z tej okazji poznały zasady korzystania z książek a także  drogę, jaką musiała przejść książka zanim trafiła do księgarni. Dzieci bawiły się w ilustratorów, redaktorów, wydawnictwo, bibliotekę oraz w drukarnię.  Podczas zajęć tworzyły okładki do książki z kart ( starych tapet ) w formie płaskiej, jak również w formie 3d, a także segregowały materiały. Ponadto określały fakturę czy też rysowały zakładki do książek . 18.04. 2023 dzieci tworzyły projektową książkę. Warto także wspomnieć, że dzieci chodziły do biblioteki  na spotkania biblioteczne oraz wypożyczały książki. Dnia 30.05.2023 odbyła się promocja książki „Technikoludkowe wiersze i opowiadania” Promocja odbyła się z udziałem gości oraz dzieci, które rysowały prace do książki. Na uroczystości obecna była również. P. Sonia Chudzik – która stworzyła grafikę na okładkę książki oraz dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno Elektrycznych w Rybniku. Podczas promocji prezentowane były tańce oraz wiersze z publikacji.

 

 

Zadanie 8 maj 2023 - III edycja 

JESTEM LOKALNYM PATRIOTĄ - przygotowanie i udostępnienie prezentacji lub filmiku reklamowego na temat swojego miasta. Przedstawienie w ciekawy sposób najważniejszych miejsc, zabytków, historii czy legend. Dzieci z grupy Sów odwiedziły także w ciągu roku rybnickie pomniki, robiły regionalne potrawy a także obchodziły ważne święta.

DZIEŃ EUROPY – podróżowanie "palcem po mapie". Poznawanie i zwiedzanie różnych zakątków świata, wykorzystując nowoczesne technologie, np. google street view.

Zadanie nr 9 czerwiec 2022 III edycja 

DZIEŃ PRZYJACIELA - stworzenie fotobudki. Zorganizowanie sesji zdjęciowej z przyjaciółmi. Przegląd rozwoju fotografii sprzętów wykorzystywanych do robienia i wywoływania zdjęć.

TO JUŻ JEST KONIEC - napisanie artykułu podsumowującego działania projektowe, opublikowanie go w mediach społecznościowych, lokalnej prasie, na stronie placówki (z uwzględnieniem praw autorskich, czyli krótka wzmianka o organizatorach i pomysłodawcach projektu).

Inne działania III edycji 2023 

06- 10.03.2023 Wynalazki dawniej i dziś

W tym czasie dzieci poznały różne wynalazki. Te których używano kiedyś jak i te nowoczesne, których używa się teraz. Wspólnymi siłami stworzyliśmy kącik technikoludkowy, dzieci uczyły się hymnu technikoludkowego, piosenki "Smartfonowa cza - cza".Tworzyły również prace plastyczne. Najważniejsze jednak jest to, że poznały wady i zalety nowoczesnych technologii. Ponadto dzieci korzystały podczas zajęć z robotów takich jak:ozoboty, geniboty, Zosia mała nauczycielka. Grupa Sowy miała okazję spotkać sie również z p. fotograf, która opowiedziała jak wyglądały aparaty kiedyś a jak dzisiaj. 

27.02.2023 Smarfonowa cza- cza nauka piosenki oraz pogadanka na temat technologii, jej zagrożeń. Jej wad i zalet. 

30.03.2023/ 22.05.2023 Co z tym prądem. Słuchanie opowiadania oraz rozmowa na temat prądu. 

Gry i zabawy edukacyjne z robotami, tablicą interakcyjną itp 

Poznawanie różnych sprzętów 

pdf
plik pdf - 451.2 KB

( aby zobaczyć wyniki badań kliknij na plik)

TECHNIKOLUDEK  - CZYLI DZIECKO W ŚWIECIE TECHNOLOGII

 

To ogólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkoli oraz szkół podstawowych ( klasy 1-3), który jest kontynuacją zeszłorocznego projektu będącego odpowiedzią na realizację jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok 2020/21, którym było „Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych” zwanym wcześniej „Technikoludek czyli przedszkolak w świecie technologii”

Organizatorem projektu jest Przedszkole nr 41 w Rybniku (dyrektor przedszkola mgr Klaudia Ciupek) natomiast jego pomysłodawcami, jak również autorkami są Agnieszka Chudzik oraz Aleksandra Mazur. Ponadto przy projekcie pracują Tatiana Badaczewska, Joanna Szymura, Ewelina Mazur oraz Katarzyna Dudek.

Głównym celem projektu jest wprowadzenie dziecka w świat technologii, wartości, piękna, zdrowia  a także szeroko rozumiana profilaktyka zagrożeń i uzależnień od nowoczesnych technologii. Tym samym projekt włącza się w nowe wytyczne MEN na rok 2021/22, którymi są :

  1. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.

oraz

  1.      Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne.

Działania projektu rozwijane będą  poprzez realizację każdego miesiąca minimum jednego z pośród trzech zadań, ściśle związanych zarówno z narzędziami informatycznymi, jak również pracą własną dzieci.

Przykładowymi zadaniami są: nauka hymnu Technikoludka, uroczyste obchodzenie Dnia Edukacji Narodowej, międzynarodowego Dnia pisania listów czy też  Dnia wynalazcy. Innymi zadaniami są: stworzenie pomocy dydaktycznych z zakresu programowania przez nauczycieli, nagranie filmików z udziałem dzieci na Boże Narodzenie, prezentacja pogody w jęz. angielskim, spotkanie z babciami i dziadkami – rozmowa na temat życia codziennego starszego pokolenia w przeszłości, w tym poznanie nowinek technologicznych z ich dzieciństwa, robienie zdjęć przez dzieci, tworzenie prac plastycznych, wykonywanie albumów. Ponadto organizacja uroczystości takich jak : Dzień radia, Dzień baterii, Dzień Ziemi, Dzień Rodziny, Dzień pingwina, Światowy dzień uśmiechu, Europejski dzień logopedy, Pierwszy dzień wiosny.

Poprzez te działania chcemy kształtować osobowość przedszkolaka, który będzie świadomy zagrożeń, jakie mogą nieść nowoczesne technologie ale również, który chętnie będzie korzystał z dóbr technologicznych, nie zapominając o dostrzeganiu piękna otaczającego świata. Ponadto chcemy uwrażliwić rodziców na różne zagrożenia czyhające na dzieci w sieci, jak również zwrócić uwagę na rozwój mowy dziecka w okresie przedszkolnym.

Projektowi przyświeca  hymn oraz opowiadanie stworzone przez autorki a podczas realizacji działań przygotowano konkursy.

Zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmowane są od 1 do 23 .09.2021r drogą elektroniczną na adres:   p41.tatiana.badaczewska@gmail.com

Wszelkie informacje znajdziecie państwo na stronie https://www.p41.miastorybnik.pl/projekty-i-programy.html oraz  http://rozwinskrzydlajakorzel.blogspot.com/2020/07/technikoludek-projekt-ogolnopolski.html.

W celu dzielenia się pomysłami i doświadczeniem stworzono dla nauczycieli specjalną grupę na facebooku https://www.facebook.com/groups/569304870415103?modal=false&should_open_composer=false&hoisted_section_header_type=notifications&show_migration_preparation_dialog=false&show_migration_onboarding_ dialog=false

REGULAMIN ORAZ WSZELKIE MATERIAŁY DOSTĘPNE PONIŻEJ .

PRZYPOMINAMY, ŻE PROJEKT JEST OBJĘTY PRAWAMI AUTORSKIMI. WSZELKIE KOPIOWANIE ORAZ WYKORZYSTYWANIE TREŚCI REGULAMINU NIEZGODNIE Z REALIZACJĄ PROJEKTU BEZ ZGODY AUTOREK JEST ZABRONIONE. 

Serdecznie zaprasza

Przedszkole nr 41 w Rybniku

 

Kim jesteśmy i za co odpowiadamy - informacje poniżej. 

2021/22 Technikoludek 2 edycja ( KONKURS DLA NAUCZYCIELI ) do pazdziernika. 

2021/22 "Technikoludkowe kalendarze" na każdy miesiąc 

Kalendarze powstały dzięki współpracy z "Pomysłowa wiewiórka" (https://pomyslowawiewiorka.wixsite.com/przedszkole/blog) o której będzie mowa jeszcze pózniej.

 

pdf
plik pdf - 1.4 MB
pdf
plik pdf - 1.7 MB
jpg
plik jpg - 654.4 KB
pdf
plik pdf - 13 MB

TECHNIKOLUDKI - HYMN PROJEKTU

To my Technikoludki przedszkolne krasnoludki
Zaglądamy do was dziś
Przekazać wiedzę wam chcemy
Bawić z technologią pomożemy

Pokazać co jest dobre a co złe
Co pożyteczne dziś
Jakie są narzędzia i możliwości
I co sprawia tak wiele radości

Zdobywać kompetencje nauczysz się
Pomoże to w życiu ci
Prosimy do udziału wszystkie przedszkolaki !!!
Dziewczyny i chłopaki

Z Puchatkowem bawić się będziemy

Technologii zwiedzać świat
Ten co otacza nas wokoło
Będziemy bawić się wesoło

 

Słowa: Agnieszka Chudzik, muzyka: Sławomir Mazur

Śpiew: Aleksandra Mazur ( 1 wersja )

          Emilka Goch ( przedszkolak z naszego przedszkola)

mp3
plik mp3 - 4 MB

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania hymnu śpiewanego przez naszego przedszkola. 

pdf
plik pdf - 36.7 MB

2021/22 Technikoludek 2 edycja - gry i zabawy do pobrania 

2021/22 TECHNIKOLUDEK II EDYCJA  - REALIZACJA PROJEKTU PRZEZ NASZE PRZEDSZKOLE

 

MODUŁ I WRZESIEŃ  ( tematy do wyboru) 2021/22

1.Kim jest Technikoludek - plakat, ulotka,

2.Nauka humnu Technikoludka,

3.Technikoludek idzie do przedszkola - przeprowadzenie zajęć w oparciu
o opowiadanie pt. "Pierwszy dzień w przedszkolu

Moduł II  PAZDZIERNIK 

Międzynarodowy Dzień Pisania Listów - przeprowadzenie zajęć.

Obchody Światowego Dnia Uśmiechu- zabawa w fotografów, stworzenie galerii uśmiechów.

Dzień Edukacji Narodowej - stworzenie wywiadu z dziećmi w formie krótkiego filmiku pt" Kim jest nauczyciel"?

The weather forecast - prognoza pogody - przedstawienie i nagranie prognozy pogody w języku angielskim. 

Moduł III LISTOPAD 

Stworzenie pomocy dydaktycznej.

Kim jesteś naprawdę - czyli zajęcia profilaktyczne na temat zagrożeń

Dzień wynalazcy.

MODUŁ IV - GRUDZIEŃ  - Internetowe gry dla dzieci ( przegląd gier oraz linków pod kątem wartości), świąteczne życzenia ( filmik), filmiki i programy ( dzielenie się pomysłami między nauczycielami)

MODUŁ V STYCZEŃ 

Technologia naszych babć i dziadków ( rozmowa na temat sprzętu używanego dawniej).

Technologia i zegary ( praca plastyczna ).

Dzień wiedzy o pingwinach ( zoeganizowanie zajęć z użyciem prezentacji multimedialnej).

MODUŁ VI LUTY Przeprowadzenie zajęć na temat:

Dzień radia ( 13.02). Dzień baterii ( 18.02). Dzień bezpiecznego Internetu (08.02) Winter - zajęcia z jęz. angielskiego

MODUŁ VII MARZEC do wyboru:

Europejski dzień logopedy ( przygotowanie ulotki na temat rozwoju mowy dziecka),

Zorganizowanie szkolenia dla rodziców w zakresie "Co się dzieje w necie".

Wiosna tuż tuż ( zabawy z mikrofonem).

Mały fotograf ( robienie zdjęć budzącej się do życia przyrodzie)

zip
plik zip - 2.3 MB

MODUŁ VIII KWIECIEŃ 

Wielkanocne wyzwanie - czyli tydzień bez komputera i sprzętu elektrycznego.

Napisanie krótkiego artykułu na temat projektu oraz upublicznienie go w mediach. 

Zorganizowanie zajęć. uroczystości "Dzień Ziemi z Technikoludkiem"

 

MODUŁ IX  MAJ 

 Reklama mojego przedszkola - stworzenie filmu reklamującego przedszkole.

Technikoludek zwiedza Polskę - stworzenie gry promującej ciekawe miasta Polski.

Dzień rodziny - stworzenie prezentu zw. z technologią np. zdjęcia 

Prawda czy fałsz - zabawa dydaktyczna. 

 

 

MODUŁ X CZERWIEC 

Dzień zabaw podwrókowych z Technikoludkiem ( Dzień Dziecka).

Stworzenie i zakopanie kapsuły czasu z rysunkami dzieci.

Technikoludek wyjeżdza na wakacje - konkurs plastyczny.

 

Niesamowite sprawozdanie jak również podziękowanie z I edycji projektu, napisane przez p. Klaudię Borkowską - Drabiec z oddziału przedszkolnego w Brodłach 

Technikoludek - przedszkolak w świecie technologii I EDYCJA 2020/21

to gólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkoli będący odpowiedzią na priorytety MEN na rok 2020/21. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkie przedszkola z całej Polski

Warunkiem otrzymania certyfikatu uczestnictwa jest wysłanie przez wyznaczoną z placówki osobę - koordynatora - zgłoszenia do udziału zgodnie z regulaminem a na koniec sprawozdania z realizacji zadań.Osoby, które już wysłały zgłoszenie do udziału w projekcie zapraszamy na stronę internetową naszego projektu na Facebooku https://www.facebook.com/groups/569304870415103- strona facebook jest dla uczestników projektu - nauczycieli.

Wszelkie informacje znajdziecie państwo poniżej. Projekt jest objęty prawami autorskimi wszelkie kopiowanie, wykorzystywanie treści regulaminu niezgodnie z realizacją projektu np. w celu napisania innego projektu jest zabronione. 

UWAGA - PUBLIKACJA ZDJĘĆ
Informujemy, że zdjęcia będą udostępnione tylko i wyłącznie na stronie facebook i będą to te zdjęcia, które państwo sami tam umieścicie. Nasza placówka nie publikuje nigdzie zdjęć zw. z projektem, z innych placówek, jak tylko ze swojej
 
 
mp3
plik mp3 - 3.8 MB

Przedstawiamy hymn projektu śpiewany przez osobę dorosłą - p. Aleksandrę Mazur 

Wkrótce ukaże się kolejna wersja hymnu lecz tym razem śpiewana przez naszego przedszkolaka :)

pdf
plik pdf - 239.4 KB

Projekt jest objęty PRAWAMI AUTORSKIMI. Wszelkie kopiowanie, zmiana, wykorzystywanie treści niezgodne z realizacją projektu np. kopiując treści do innych projektów jest zabronione. 

Moduł I (wrzesień) projektu "Technikoludek" 

Stworzenie kącika technologicznego, pasowanie z użyciem nowoczesnych technologii lub kącik technikoludka dla rodziców (wybrane zdjęcia z przedszkoli z całej Polski prezentujemy poniżej) Fotorelacje dla nauczycieli znajdują się na naszej stronie facebook https://www.facebook.com/groups/569304870415103.

MODUŁ II 

Zadania z miesiąca pazdziernika 

a) Interaktywna gra dla dzieci / lub dywanowa

b) Zajęcia z wykorzystaniem aplikacji na telefon 

MODUŁ III

Zadania z miesiąca listopada

a) Małe robaczki wciągaczki czyli o internetowych zagrożeniach ( wady i zalety nowoczesnej technologii)

b) Dzień wynalazcy 

Moduł IV 

a) Christmass time ( oglądanie lub śpiewanie dowolnej piosenki w jęz. angielskim)

b) Dowolne działanie nauczyciela wg. własnego pomysłu ( występy z użyciem nowoczesnego sprzętu, nauka korzystania z mikrofonu, robienie świątecznych zdjęć - poznanie pracy fotografa, zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, kodów QR, pokazów multimedialnych)

c) Piktogramowa opowieść - układanie opowieści za pomocą obrazków

MODUŁ V a) Mały Kreator ( stworzenie pracy przestrzennej ),  b)Matematyka dla małego smyka ( gry dydaktyczne, interakcyjne )

MODUŁ VI - a) Bal robotów b) Dzień bezpiecznego internetu

MODUŁ VII ( Literkowy tablet, maluchy poznają nowoczesną technologię, internet zródłem inspiracji dla nauczycieli)

MODUŁ VIII (Jak powstaje gazeta, wielkanocny film, Cyfrouroczystość)

MODUŁ IX (Mały fotograf, w środowisku lokalnym działamy wiedzę o technologii mamy, papierowy e -book)

MODUŁ X (Karaoke, bajkowy świat technologii, Technikoludek - konkurs plastyczny)

Miasto RybnikMinisterstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Katowicach